15 czerwca 2009

Wrażenia po Groovy i Grails na Wrocław JUG

Dzisiejszy dzień spędziłem na dwóch wystąpieniach we Wrocławiu. Dzięki uprzejmości mojej firmy mogłem połączyć przyjemne z pożytecznym (pozostawię dla siebie, co było jednym, a co drugim :)). W południe sesja o rozwiązaniach produktowych IBM z zakresu SOA, gdzie przedstawiłem produkty z rodziny WebSphere, a o 18-tej zaprezentowałem Groovy i Grails (ze znaczną przewagą tego pierwszego) w ramach 5. spotkania Wrocław JUG. Frekwencja dopisała. Aktywność uczestników również. I nie byłbym sobą, gdybym nie podkreślił udziału kilku kobiet (i znowu mi się oberwie, że się dziwię i takie tam). Jeśli do tego dodać, że jedna z uczestniczek miała już za sobą programowanie w Groovy, a kolejna w .Net z C# trzeba przyznać, że byłem równie zdziwiony tym faktem, jak niejeden uczestnik możliwościami Groovy :) A zdaje się, że wielu wzbraniało się przez nimi, jak diabeł wody święconej.

Nie zamierzałem robić kolejnego slajdowiska i postanowiłem przejść przez cechy Groovy i Grails z dużym udziałem kodu tworzonego na żywo. Czego mi brakowało to spójnego tworzenia pewnej, bogatej funkcjonalnie aplikacji webowej, która mogłaby poprowadzić uczestników przez cechy obu rozwiązań w sposób usystematyzowany i spójny. Mam nad czym popracować. Dyskusja była, argumenty za i przeciw Groovy też i był Krzysiek Kowalczyk, który niestrudzenie naprowadza mnie na właściwą drogę zrozumienia zawiłości technologicznych przez komentarze do wpisów na moim blogu. Dzięki Krzysiek za pomoc przed i w trakcie spotkania, szczególnie sprowadzeniu mnie na ziemię z tą inferencją typów i "kaczym typowaniem". Doczytam i kolejnym razem będę bardziej precyzyjny. Dziękuję Pawłowi Zubkiewiczowi z wrocławskiego JUGa za zorganizowanie spotkania, które już zdążył skomentować na swoim blogu. Już dawno nie uczestniczyłem w tak intrygujących dyskusjach z tyloma uczestnikami. Ach, byłbym zapomniał - wybacz Grzesiek! Miałem okazję poznać Grzegorza Białka, którego eclipsowe wojaże śledzę już od dawna. Było kilka innych osób, które poznałem, ale naturalnie poza imionami nie mam namiarów na ich bytność w Sieci, więc wciąż pozostaną anonimowi.

Prezentacja dostępna jest jako JacekLaskowski-WroclawJUG-GroovyGrails-15.06.2009.pdf.

Jeśli wiedzy o Groovy i Grails było mało, i intrygują Cię ich możliwości zapraszam na COOLuary v.2. Będzie tam także Scala, która ma się pojawić na kolejnym wrocławskim JUGu. Zdaje się, że Wrocław lekko ożył z zimowego letargu (i po zakończonej magisterce Pawła Szulca :)). Tylko czekać, kiedy na mapie polskich imprez javowych pojawi się pierwsza konferencja zorganizowany przez Wrocław JUG. Wystarczy pojemna sala i rzutnik. Reszta jest. Może kontynuacja COOLuarów we Wrocku?

1 komentarz:

 1. Jacek, skąd Ty znasz moją ksywkę z liceum?

  Kowalczyk to moje nazwisko :p

  Odnośnie tych paskudnych typizacji to pojęć słaba i silna nie wypada używać bo mają wiele różnych znaczeń i wprowadzają zamęt. Statyczna i dynamiczna to sprawa jasna.

  Inferencja typów to cecha wcześniej zarezerowowana do języków statycznie typowanych w których nie pisze się jaki jest typ, ale jest on odgadywany na podstawie kodu (jeśli jest to możliwe) tak ma Scala, Ocaml/F#, C# 3 miejscami. Łatwiej zapamiętać korzystając z nazwy "implicite typing".

  Przykładowo gdyby Groovy był silnie typowany i miał inferencje możesz powtórzyć błędu z wykładu:

  def a = [1]
  a << a
  println a

  bo za pierwszym razem "a" dostanie typ ArrayList< Integer > i kompilator! nie pozwoli na linię 2. Ok inferencja może być różnie zaimplementowana i nie wiem czy tak by to było np. w Scala, ale zasadniczo jest to cechą jezyków statycznie typowanych i pozwala mimo to na pomijanie typu przy wielu okazjach.

  Nie lubię też stosowania nazwy Duck Typing w przypadku Groovy. Rzeczywiście co chodzi jak kaczka jest kaczką w Groovy, ale w takich wesołych językach jak Ocaml Duck Typing jest statyczny i jest jeszcze fajniej. To znaczy nie ważna była hierarchia dziedziczenia, ważne czy sygnatury typu oczekiwanego występowały w typie podanym.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Type_inference

  Pozdrawiam,
  Krzysztof Kowalczyk

  OdpowiedzUsuń