28 maja 2008

3 dni do JAVArsovii 2008, audycja w Polskim Radiu, @Override i skróty netbeansowe

Ostatnie dni przed JAVArsovią 2008 to okres zwiększonej aktywności przy domykaniu spraw organizacyjnych i wspólna praca w ramach Kapituły JAVArsovii prowokuje do ciekawych przemyśleń i daje niezapomniane wrażenia. Jako potwierdzenie przytoczę słowa jednego kapitułowicza, którego pozwolę jednak pozostawić anonimowym:

Tak sobie myślę, że nasz "komitet" jest doskonałym case-study do rozprawy o procesie "docierania" się ludzi w zespole. Kłótni coraz mniej a coraz więcej jednomyślności.

Nie ma to jak zespół całkowicie niezależnych osób, którzy skrzyknęli się, aby zorganizować najciekawszą konferencję javową w Polsce. Czy się uda, okaże się już niebawem, gdyż jutro (29.05.2008 o 23:59) zamykamy obowiązkową rejestrację na konferencję, a ona sama odbędzie się już w nadchodzącą sobotę 31.05.2008 w godzinach 9:00-19:00. Konferencja jest całkowicie bezpłatna, a rejestracja pozwala nam na oszacowanie Waszej liczności. Jedynie zarejestrowani otrzymają wikt i opierunek ;-) Będą koszulki, coś do jedzenia i picia, dużo zabawy i technologii javowych, aby na zakończenie wśród uczestników wyłonić szczęśliwców, którzy zostaną zaproszeni na imprezę podsumowującą konferencję w Lolku na pobliskich Polach Mokotowskich. Do tej pory zarejestrowało się 296 (!) uczestników konferencji, więc śmiało można założyć, że będzie to konferencja wielu naj - najtłoczniejsza sobotnia impreza w Warszawie, najciekawsza konferencja javowa w Warszawie (Polsce?), najmniej skomercjalizowana i takie tam. Możnaby tak najować, a chodzi przede wszystkim o zaktywizowanie polskiej społeczności javowej. Jak będzie zależy od Was - co można było zrobić organizacyjnie zostało (prawie) zrobione. Teraz sami uczestnicy są odpowiedzialni za spędzony na konferencji czas. Nawołuję do zwiększonej niż zwykle aktywności w postaci pytań do prelegentów, prowokowania rozmów podczas wystąpień i w trakcie przerw, poznawania nie tylko technologii, ale i ludzi, którzy się tym parają. Od nas samych zależy, jaki ostatecznie będzie oddźwięk konferencji i czy sobotni czas na JAVArsovii będzie produktywny. Dziękuję wszystkim zarejestrowanym i zachęcam pozostałych do naśladowania, i rejestracji.

A zapomniałbym o jeszcze jednej ciekawostce związanej z JAVArsovią. Kapituła otrzymała zaproszenie do Polskiego Radia na piątkowy porannek w godzinach 9:00-10:00 do audycji Czwarty Wymiar, gdzie Michał Margiel, Mariusz Lipiński i Ja(cek Laskowski) wystąpią jako jej przedstawiciele. Ma być ciekawie i tyle wiadomo. Chętnych zapraszam na częstotliwość radia 92,0 MHz w Warszawie (mapka częstotliwości na stronie Polskiego Radia EURO). Na pewno nie zabraknie wpadek, więc warto wysłuchać. Będzie ubaw po pachy! ;-)

Na zakończenie trochę bardziej technicznie. Nie miałem świadomości roli jaką pełni adnotacja @Override w Javie, aż do momentu, kiedy rozpocząłem lekturę książki Wicket in Action autorstwa Martijn Dashorst oraz Eelco Hillenius (aktualnie dostępna w Manning Early Access Program oraz bibliotece Warszawa JUG). Na @Override natrafiłem już w pierwszym rozdziale, w którym przeczytałem, że jest to wskazówka dla kompilatora o zamierzeniu przesłonięcia odpowiedniej metody klasy macierzystej. Zaintrygowało mnie to, aby sprawdzić javadoc dla @Override, gdzie doczytałem, że adnotacją oznaczamy metody, które oczekujemy, że przesłaniają metody nadrzędnej klasy, a w przypadku braku takowych, kompilator powinien (musi?) poinformować o braku stosownym komunikatem. Niby Eclipse usilnie przekonywał mnie do stosowania @Override, ale nigdy nie zebrałem się w sobie do sprawdzenia jej celu stosowania. Teraz mam to za sobą. Wniosek: warto czytać książki, a Wicket in Action zapowiada się niezwykle ciekawie. Na jej barkach chciałbym przedstawić kilka ciekawostek podczas mojej prezentacji na konferencji JAVArsovia 2008 - Apache Wicket w przykładach. Zapraszam! Jako kontrprelegentów mam Marka Newtona z JBoss.org o JBoss AS 5.0 oraz Arkadiusza Rosińskiego (Javart) o profilowaniu javy, więc rywalizacja o uczestników spotkania wysoka.

Na zakończenie wspomnę o ciekawych skrótach klawiszowych Ctrl+; oraz Ctrl+Shift+; w NetBeans IDE 6, które przedstawił Geertjan Wielenga w artykule Two NetBeans Keyboard Shortcuts That Will Change Your Life (Forever). Ciekawe, czy są ich odpowiedniki w Eclipse? Wydają się być wręcz niezastąpione.

W międzyczasie zająłem się rozpoznawaniem Apache MyFaces Trinidad. Pierwsza moja aplikacja demonstracyjna z tr:tree oraz TreeModel spełniła pokładane nadzieje, więc już niedługo (pewnie po konferencji JAVArsovia) należy oczekiwać wzmianek o Trinidadzie. I nie będzie o geografii, a całkowicie technicznie. Nigdy nie miałem dobrego zdania o Apache MyFaces i wydaje mi się, że było to podyktowane opiniami innych osób niż własnymi, a pierwsze spotkanie z nim i Trinidadem było jak najbardziej pozytywne. Już niedługo przekonam się o ich wartości na własnej skórze. Pierwsze lody przełamane, idę dalej w las ;-)

Do zobaczenia na konferencji JAVArsovia 2008!

Pytanie konkursowe: Czy adnotacja @Override jest obowiązkowa, jeśli przesłaniamy metody klasy macierzystej w Javie 5? Nagroda czeka na szczęśliwców 31. maja 2008 na ul. Ilji Miecznikowa 1.

3 komentarze:

 1. Witam!
  Na początku - wielki szacunek za ten blog i za organizacje konferencji! Za 3 dni będe na pewno w Warszawie.

  Odpowiedź na pytanie: nie, adnotacja @Override nie jest obowiązkowa

  pozdrawiam!

  tm

  OdpowiedzUsuń
 2. Jesli chodzi o ; i Eclipsa, moim zdaniem jest o krok do przodu -- skrot Ctrl + ; nie jest potrzebny. Wystarczy zaznaczyc opcje "Automatically insert at correct position: semicolons". Eclipsowego odpowiednika Ctrl + Shift + ; niestety nie znam ):

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam!
  Annotacja @Override nie jest obowiązkowa.

  OdpowiedzUsuń