19 grudnia 2012

Przyszłość WJUGa widzę w różowych barwach

0 komentarzy
W ostatni wtorek odbyło się długooczekiwane spotkanie na temat przyszłości grupy Warszawa JUG, która liczy obecnie 669 członków zapisanych na forum.


Jak można zorientować się po aktywności uczestników dyskusji na forum i poza nim, głównie na spotkaniach, ale również na sztandarowych konferencjach grupy - Confitura oraz warsjawa, grupa rozwija się prężnie. Spotkania zaplanowane są aż do 19 marca, więc można założyć, że jeśli koniec świata ma nastąpić, to nie będzie to w nadchodzący piątek, ale najwcześniej 20 marca, bo wcześniej grupa ma do załatwienia jeszcze kilka spotkań.


I właśnie owe spotkania były zaczątkiem do dyskusji na forum Warszawa JUG o przyszłości grupy. Zawrzało. Należało się spotkać i omówić sprawy, bo coś jest na rzeczy.

I się spotkaliśmy.


Spotkanie było otwarte dla każdego, komu leży na sercu przyszłość grupy i może pojawić się osobiście na MIMUWie. Pojawiły się zadania do wykonania, które skrzętnie zanotował Wojtek w wątku o przyszłości WJUGa.

Jeśli chciał(a)byś zrobić coś dla warszawskiej społeczności javowej, to może warto rozważyć udział w pracach przy jej kształtowaniu? Udział w grupie Warszawa JUG uważam za dobre miejsce, aby sprawdzić swoje umiejętności twórcze. Czekamy na Ciebie!

p.s. Coraz częściej pojawia się idea zorganizowania hack-a-thonu w Warszawie. Trzymaj kciuki.

13 grudnia 2012

Pytań o prace inżynierską końca nie widać

7 komentarzy
To już nie pierwszy raz, kiedy odpowiadam na pytanie w stylu "Mam pytanie odnośnie tematu pracy inżynierskiej, może Pan pomógłby nakierować na wybrany temat z jakieś dziedziny Javy bądź czegoś nowego. Aplikacja biznesowa, rozbudowana, połączona z jakimś API bądź coś zupełnie innego. Liczę na odpowiedź."

I co ja mam takiemu biedakowi odpowiedzieć?! Za mało jestem wyrazisty w swojej znajomości Javy i samemu daleko mi do określenia swoich zainteresowań poznawczych.

Z jednej strony języki programowania, przede wszystkim funkcyjne, w których miejsce znajdują Clojure, Scala i F#, ale nie stronię od artykułów i ciekawych wskazówek ze strony Dart, JRuby, Jython i JavaScript. Nie bez echa pozostają wydarzenia wokół Java 8. Choćby w samych językach programowania sporo tego.

Do tego należałoby dorzucić Java EE, serwery aplikacyjne (Apache TomEE i WebSphere Liberty Profile), specyfikacje OSGi, Enterprise OSGi i SCA.

Później jeszcze produkty typu IBM Worklight czy IBM BPM, aby nie zapomnieć o wciąż nękającym mnie o więcej czasu platformie Android.

Jak można przeczytać, ja powinienem być ostatnią osobą, z którą należałoby się wiązać, albo przynajmniej pytać o sugestie, bo sam jestem w kropce, za co się zabrać (!) Robię tym samym wszystko i nic!

Skończyło się na takiej odpowiedzi, bo właśnie wczoraj zgłosiłem ten temat do programu w ramach IBM:

Proponuję Enterprise OSGi jako temat baaardzo ciekawy a wciąż niedoceniany. Zacząłbym od przejrzenia/przeczytania specyfikacji 4.2 [1] i zabrania się za dłubanie przykładowych aplikacji, które będą uruchamiane na WebSphere 8.5.5 Alpha Liberty Profile [2], które z kolei trafią do githuba [3]. Tego jak widzę nigdy za wiele, a ludziska wykazują zainteresowanie.

Sam nad tym obecnie siedzę, aby przygotować zestaw materiałów "reklamujących", więc moglibyśmy połączyć siły.

[1] http://www.osgi.org/Download/Release4V42
[2] https://www.ibm.com/developerworks/mydeveloperworks/blogs/wasdev/entry/download_wlp_v85next_alpha?lang=en
[3] https://github.com/

Powodzenia życzę wszystkim borykającym się z samookreśleniem i wyborem tematu prac. Nic bardziej mylnego myśląc, że różnorodność pomaga. Poszedłbym nawet dalej z moimi tezami. Zaczynam twierdzić, że wiedza wcale nie uskrzydla, a wręcz odwrotnie - ogranicza w myśleniu, kierując je na już przetarte szlaki. Tego zazdroszczę mojemu najmłodszemu synowi - otwartości umysłu, braku ograniczeń i pasji odkrywania. Straciłem to drugie, a zaczyna się koniec pierwszego. Życzę innych doznań w 2013!

Jako pomysł jakiejkolwiek pracy sugeruję wyłączyć wszystko wokół i zastanowić się, czego samemu chciałoby się użyć. Niechby to już istniało i niechby to był Facebook, nie ważne. Właśnie za to zabrałbym się w pierwszym rzucie i zaczął swoje poczynania rozwojowe. Po drodze pojawi się wiele ciekawych tematów-odprysków.

11 grudnia 2012

Tomek Kuprowski z Apache Cassandra na spotkaniu Warszawa JUG

2 komentarzy
Właśnie wróciłem ze spotkania Warszawa JUG, na którym Tomek Kuprowski prezentował temat Apache Cassandra w praktyce.

Spotkanie nie było specjalnie interesujące tematycznie, bo NoSQL nie jest moim konikiem, a jedynie użycie "w praktyce" w temacie przykuło moją uwagę, co w połączeniu z moją dłuższą niebytnością na spotkaniach sprawiło, że się zebrałem i wybrałem.

Nie żałuję wcale, bo zawsze to dobrze pooddychać tym samym powietrzem, co inni napaleńcy informatyczni, choćby to miało trwać jedynie 2 godziny. Utwierdziłem się, że temat NoSQL nie będzie w zakresie moich zainteresowań - całkiem inny świat od tego, w którym siedzę, a moje możliwości decyzyjne w tym zakresie są tak niewielkie, że aż niezauważalne i nie zamierzam tego zmieniać.

Nagranie jest, ale zanim się pojawi w sieci, sugeruję zapoznać się z innym ze spotkania poprzedniego, w którym Kamil Szymański przedstawiał Apache Cassandra teoretycznie. Chyba tylko dlatego, że poświęciłem trochę czasu na to nagranie wiedziałem, o czym się dzisiaj mówiło. Dało się zauważyć powiązanie między prezentacjami i świetnie to wyszło. Na pewno jeszcze wrócę do obu niebawem (chcę przeanalizować sposoby prezentacji tematu przez obu panów ponownie, aby zaczerpnąć trochę pomysłów dla swoich wystąpień).

Dzisiejszą prezentację otworzył nasz sponsor Krzysiek Wagner z firmy foxcode, który przedstawił firmę i jej idee - tworzenie aplikacji mobilnych na platformie Android i to wyłącznie w Javie! Nic hybrydowego z HTML5, a jedynie Java w pełnym tego słowa znaczeniu. Miałem okazję wracać z Krzyśkiem na Ursynów, więc skorzystałem z okazji, aby poświęcić czas na przekonanie go do dalszych wystąpień, tym razem jako prelegent (który w ten sposób przedstawiłby nie tylko, ile już wiedzą o Androidzie, ale jakiego typu problemy napotkali, aby tym samym jeszcze bardziej przyciągnąć kandydatów do pracy). A skoro o pracy, to poszukują 2 programistów mobilnych na Androida na zaraz, więc jest szansa popracowania w nietuzinkowym zespole. Więcej na nagraniu z dzisiejszego spotkania, które pojawi się niebawem. Kontakt do firmy znajdziecie na ich stronie.

Dzisiejsza moja wizyta na spotkaniu WJUGa przypomniała mi, że warto się na nich pojawiać częściej, bo napawają niewyjaśnionym optymizmem. Żywa dyskusja na koniec, po wystąpieniu Tomka, sprawiła, że zamiast ślęczeć nad pytaniami w pojedynkę, miałem odpowiedzi podane na talerzu i to przez dwóch dużo bardziej zaawansowanych praktyków - Kamila i Tomka. Dziękuję Panowie za wprowadzenie do tematu, a uczestnikom za podsycanie dyskusji. Dzięki Wam było warto! Cassandra będzie mi się mile kojarzyła.