13 czerwca 2015

Ochy i echy o Eclipse DemoCamp w Poznaniu - "Społecznościowy Programista - Media społecznościowe w służbie zawodowego programisty"

1 komentarzy
Można śmiało napisać, że Eclipse DemoCamp (EDC) w Poznaniu, zaczyna wiać nudą. Ponownie, nic, co różniłoby tegoroczną edycję od poprzednich edycji.

Ale uwaga! Naiwnie byłoby sądzić, że nie ma w poprzednim zdaniu swoistej gry słownej i próbować rozumieć je dosłownie. Co to to nie!

Po prostu, kolejny raz uczestniczyłem w Eclipse DemoCamp w Poznaniu, który, ponownie, był bardzo, ale to bardzo DOBRZE zorganizowaną konferencją ze świetną publiką oraz doskonałym miejscem.


I stąd ta niby-nuda.

Tak było kilka lat temu, kiedy EDC było niewielką inicjatywą społecznościową organizowaną przez samą społeczność poznańskich użytkowników platformy Eclipse, jak i teraz, kiedy pieczę nad organizacją przejęły firmy PSI Polska oraz IBM Polska. Mimo wielkości tych firm, charakter imprezy został zachowany - jest wciąż kameralnie i wciąż merytorycznie. Jest tak, jak powinno być i wątpię, że może być lepiej. Można oczywiście próbować, ale panowie Jarek Jackowiak z IBM Polska oraz Piotr Augustyniak z PSI Polska z uczestnikami tworzą doskonałe trio! Tak trzymać!


Dziękuję Jarkowi (IBM Polska) i Piotrowi (PSI Polska), a także ich firmom - wspomnianym IBM Polska i PSI Polska - za zaproszenie mnie i umożliwienie mi przedstawienia tematu, który w dużej mierze nietechniczny, dotyka jednak życia technicznego programisty i sposobów rozwoju korzystając z mediów społecznościowych.

Zobacz prezentację Społecznościowy Programista, czyli Media społecznościowe w służbie zawodowego programisty.

Podczas mojego "krótkiego" wystąpienia zatytułowanego "Społecznościowy Programista - Media społecznościowe w służbie zawodowego programisty" przedstawiłem miejsca, z których czerpię wiedzę i polecam je przy każdej okazji. Swoje miejsce znalazły serwisy Twitter, StackOverflow, GitHub, gitter i Slack, LinkedIn, Slideshare, Amazon z Goodreads, Quora, GitBooks z LeanPub, YouTube z Vimeo i wiele, wiele innych, które, jako mniej znaczące, wymieniłem wyłącznie kurtuazyjnie.


Dziękuję Dominikowi, którego historia o jego kilku ostatnich latach (z 23 przeżytych) i kilku najbliższych, stała się wprowadzeniem do moich społecznościówek. Dzięki Dominikowi, z którym spędziłem przed-konferencyjne 15 minut dowiedziałem się o istnieniu serwisów LiveLeak oraz JBZD - zauważyłem lekkie zdumienie wśród publiczności, kiedy wspomniałem o ich wcześniejszej nieznajomości. Podobno i tak nie warto, co zamierzam utrzymać.

Okazuje się, że nie tylko mi się podobało, bo kilka maili w mojej skrzynce pozwala mi tak sądzić:

Jestem pod ogromnym wrażeniem wczorajszego spotkania. Ma Pan niesamowicie dużo pozytywnej energii. Niezaprzeczalnie potrafi Pan ją przekazywać ludziom (choć nazywa Pan to ich programowaniem). 
Ja jestem początkującą programistką i dopiero uczę się pracy i zawodu. Studiuję na ... roku na ..., ale przez dwa lata nikt mi nie przedstawił tak fajnego i sensownego podejścia do tematu i tym samym promowania samego siebie. Jestem bardzo happy, że mogłam Pana poznać i wysłuchać tego, co miał Pan nam do przekazania.

I jeszcze jeden mail:

Chciałem podziękować za wczorajszy standup i after. Musisz wiedzieć, że Twój wykład, który nie był stricte o programowaniu, przypadł mi do gustu najbardziej spośród wczorajszych prezentacji. 
Dało mi to do myślenia i zreflektowałem się nad spędzaniem "czasu wolnego w pracy" przy komputerze. Czekam na info, kiedy po raz kolejny będzie można posłuchać co masz do powiedzenia w Poznaniu.

I ostatni:

Byłem wczoraj na Twoim wystąpieniu w Poznaniu. Bardzo relaksujące wystąpienie!

Dobrze, teraz będzie ostatni - tym razem z twittera:

@jaceklaskowski Dzięki za wczorajsze szczęśliwe wywołanie Random(100) ;) i za ciekawą prezentację! Pozdrawiam!:)

Dziękuję autorom i całej publiczności za bardzo interaktywny udział w moim wystąpieniu. Pozwoliliście mi czytać z Waszych twarzy, ciała i mowy, jak mi idzie, co bardzo sobie cenię. Publiczność poznańska w takim składzie osobowym zasługuje na moje uznanie i liczę, że to nie jest moja ostatnia wizyta w Poznaniu z Wami. Już zaczynam tęsknić za Wami!

Kilka osób "odgrażało" się, że planuje utrzymać ze mną kontakt. Chętnie porozmawiam o rynku informatycznym w Poznaniu i Warszawie, aby wymienić się poglądami w temacie co utrzymać, bo wartościowe, a co natychmiast zakopać i zapomnieć. Świeże spojrzenie zawsze w cenie. A że rozmowa z ludźmi mnie kręci, nie mogę doczekać się ich z Wami.


Warto wspomnieć na koniec o jeszcze dwóch ważnych elementach Eclipse DemoCamp - firmy PSI Polska oraz IBM Polska zajęły się naszym rozwojem intelektualnym nie tylko przez same wystąpienia ekspertów w branży, ale i przez formę pisaną w postaci książek oraz napojom serwowanym już po spotkaniu, w Fermentowni. Tak trzymać!

W ten sposób stałem się posiadaczem dodatku do super-produkcji funkcyjnej w Scali - A companion booklet to "Functional Programming in Scala": Chapter notes, errata, hints, and answers to exercises. Spełniło się moje marzenie i mam komplet funkcyjny! Dziękuję.


Pewnie zaczynam być nudny z tymi niekończącymi się ochami i echami w temacie organizacji Eclipse DemoCamp 2015 w Poznaniu. Ale jak coś dobrego, warto o tym mówić. Dziękuję Jarkowi (IBM), Piotrkowi (PSI), Dominikowi (PP), oraz uczestnikom konferencji za dobrze spędzony czwartkowy wieczór w Poznaniu! Miss you much, and can’t wait till we meet again. Cheers!

p.s. Nie zapominajmy o wymowie "Chrome", szczególnie przydatnej podczas rozmowy kwalifikacyjnej do Google! ;-)

08 czerwca 2015

Eclipse DemoCamp w Poznaniu już w ten czwartek, 11 czerwca

1 komentarzy
Dawno mnie nie było w Poznaniu, a tu się właśnie nadarza okazja, aby odświeżyć znajomość tamtejszej społeczności programistycznej (która w części zdaje się błądzić wciąż korzystając z Eclipse IDE, zamiast jedynego słusznego IntelliJ IDEA z wtyczką do Scali :)).

Dzięki uprzejmości firm PSI Polska oraz IBM Polska mam zaszczyt zaprosić Cię, czytelniku mojego bloga, na Eclipse DemoCamp w Poznaniu, w nadchodzący czwartek, 11 czerwca, na moje wystąpienie "Media społecznościowe w służbie zawodowego programisty.", w którym przybliżę mechanikę działania miejsc i narzędzi typu StackOverflow, GitHub, twitter, gitter, Slack, LinkedIn, SlideShare, Amazon, Quora, GitBook, LeanPub celem budowania własnej marki profesjonalisty.

Pewnie nie raz słyszałaś nazwy StackOverflow, GitHub i twitter. A teraz jeszcze pojawiają się kolejne i równie ważne - gitter, Slack, Quora, GitBook, LeanPub. Pewnie nie raz zastanawiałeś się, czym mogłaś sobie zasłużyć musząc o nich w ogóle słyszeć? Może nawet zastanawiałeś się, po co w ogóle o tych narzędziach wspominać? I w końcu, choć raz mogło przez myśl przejść swego rodzaju zaciekawienie, czym tak na prawdę są wspomniane narzędzia (i czy w ogóle możnaby je nazwać narzędziami?)

Sporo tych pytań. Nie sądzisz, że warto znać odpowiedzi na kilka z nich? Właśnie tego można oczekiwać po tym wykładzie, podczas którego (samozwańczy) praktyk wymienionych narzędzi z pełną pokorą swojej niedoskonałości rozumienia wszystkich spraw przedstawi swój punkt widzenia w temacie i wyrazi tym samym zachwyt ich olbrzymią i często niedocenianą pomocą w rozwoju zawodowym programisty-prelegenta.

To już za 3 dni o 20:25 na Politechnice Poznańskiej w Centrum Wykładowym w sali 8. Zapraszam w imieniu swoim i organizatorów!

p.s. Z nieukrywaną satysfakcją przyjąłbym pytania (w sekcji komentarzy) już przed samym wystąpieniem, aby planowane 30 minut było mile spędzonym czasem dla wszystkich zaangażowanych - organizatorów, słuchaczy i prelegenta.